ZENL1121 – Schneider Electric
EAN: 3389110115086
BaltElec ladu
Laost otsas
Tarnija ladu
Laos
Olemas, oodata 5-7 päeva pärast
SPETSIFIKATSIOONID
Default
Seeria Harmony XALD, XALK
Main
product range Harmony XAPS
Harmony XAL
name of the device ZENL
type of product or equipment contact pad
[ui] rated insulation voltage 600 V (pollution degree 3) conforming to EN/IEC 60947-1
destination of the product For XAPS control station
For XB5 control and signaling units Ø 22 mm
sale by indivisible quantity 5
Complementary
electrical composition code SR1 (quantity <= 3)
SR2 (quantity <= 2)
MR1 (quantity <= 2)
[ie] rated operational current 3 A at 240 V, AC-15, A600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
6 A at 120 V, AC-15, A600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.1 A at 600 V, DC-13, Q600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.55 A at 125 V, DC-13, Q600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
1.2 A at 600 V, AC-15, A600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
[ith] conventional thermal current 10 A conforming to EN/IEC 60947-5-1
contact description 1 "O"
assembly of the block Rear mounting
further information Mounting on the plate integrated into the housing
tightening torque 0.8...1.2 Nm conforming to EN 60947-1
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN/IEC 60947-1
product weight 0,015 kg
actuation stroke 1.5 mm (electrical state modified by "O")
4.3 mm (total stroke)
electrical life 1000000 cycles, AC-15, 2 A at 230 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, AC-15, 3 A at 120 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, AC-15, 4 A at 24 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, DC-13, 0.5 A at 24 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0, 5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
connection mode Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5mm² with cable end conforming to EN/IEC 60947-1
Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end conforming to EN/IEC 60947-1
contact operation Slow-action
contact material Silver alloy (Ag/Ni)
mechanical endurance 10000000 cycle
electrical reliability Λ < 10exp(-6) at 5 V and 1 mA in healthy environment conforming to EN/IEC 60947-5-4
Λ < 10exp(-8) at 17 V and 5 mA conforming to EN/IEC 60947-5- 4
actuation force 2 N electrical state modified by "O"
screw head shape Transversal compatible with Phillips n° 1 screwdriver
Transversal compatible with pozidriv n°1 screwdriver
Perforated compatible with flat Ø 4 mm screwdriver
Perforated compatible with flat Ø 5.5 mm screwdriver
positive aperture With conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix K
maximum resistance between terminals 25 MΩ
short circuit protection 10 A cartridge fuse type gG conforming to EN/IEC 60947-5-1
construction options For assembly by the customer
Environment
ip degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
operating ambient temperature -40…70 °C
standards EN/CEI 60947-5-5
EN/CEI 60947-5-4
UL 508
JIS C8201-5-1
EN/CEI 60947-1
CSA C22.2 No 14
JIS C8201-1
storage room temperature -40…70 °C