XXT12A8M8 – Telemecanique
Tellitav
SPETSIFIKATSIOONID
Main
[sd] sensing range 0…0.2 m
Series name General purpose
sensor name XXT
detection system Thru beam (need a receiver)
Complementary
[sa] assured operating distance 0…0.2 m
[sn] nominal sensing distance 0.2 m
Product certifications UL
Handle front plate colour 12 mm
[us] rated supply voltage 12...24 V DC with reverse polarity protection
Beam angle 10 °
Current consumption 50 mA
marking CE
Enclosure material ULTEM
transmission frequency 500 kHz
Material Plastic
width (w) 12 mm
supply voltage limits 10…28 V DC
Net weight 0.011 kg
depth 50 mm
repeat accuracy 0.79 %
Front material Epoxy
thread type M12 x 1
electrical connection Male connector M8 4 pins
Minimum size of detected object Cylinder diameter 12 mm at 0.2 m
Sensor type Ultrasonic sensor transmitter
Resistance to electrostatic discharge 8 kV level 4 conforming to IEC 61000-4-2
Shock resistance 30 gn in all 3 axes for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Sensor design Cylindrical M12
Resistance to electromagnetic fields 10 V/m level 3 conforming to IEC 61000-4-3
Threaded length 38 mm
Wiring technique 2-wire
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…80 °C
ip degree of protection IP67 conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Ultrasonic sensors XX
ambient air temperature for operation -20…65 °C
standards IEC 60947-5-2
vibration resistance +/-1 mm conforming to IEC 60068-2-6 (f = 10…55 Hz)
resistance to fast transients 1 kV level 3 conforming to IEC 61000-4-4