XVS96BMBN – Schneider Electric
Tellitav
SPETSIFIKATSIOONID
Default
Seeria Harmony XVS
Main
Device short name XVS
Complementary
Handle front plate colour 96 mm
Product or component type Electronic alarm
[uimp] rated impulse withstand voltage 0.8 kV
[us] rated supply voltage 12...24 V DC
Current consumption 250 mA at 12 V
292 mA at 12 V
292 mA at 24 V
354 mA at 24 V
noise level 0…96 dB (continuous or intermittent tone) at 1 m
marking CE
Clamping connection capacity <= 1 x 1.5 mm²
Material PC (polycarbonate): terminal cover
PC (polycarbonate)/ABS (acrylonitrile butadiene-styrene): body
width (w) 96 mm
Signalling type 16 tones alarm
Colour Black
Net weight 0.4 kg
Discrete output type NPN
Mounting support 96 mm DIN rail
depth 58.1 mm
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -35…70 °C
ip degree of protection Panel mounted: IP54 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Harmony XVS
ambient air temperature for operation -20…50 °C