XVS72BMWN – Schneider Electric
Product certifications UR
Handle front plate colour 72 mm
Product or component type Electronic alarm
[uimp] rated impulse withstand voltage 0.8 kV
[us] rated supply voltage 12...24 V DC
Current consumption 117 mA at 12 V
125 mA at 24 V
158 mA at 12 V
200 mA at 24 V
noise level 0…90 dB (continuous or intermittent tone) at 1 m
marking CE
Clamping connection capacity <= 1 x 1.5 mm²
Material ABS (acrylonitrile butadiene-styrene): body
PC (polycarbonate): terminal cover
width (w) 72 mm
Signalling type 16 tones alarm
Colour White
Net weight 0.18 kg
Discrete output type NPN
Mounting support 72 mm DIN rail
depth 69.3 mm
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -35…70 °C
ip degree of protection Panel mounted: IP54 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Harmony XVS
ambient air temperature for operation -10…50 °C