XSAV01801L10 - Induktiivsed lähedusandurid XS, pöörete jälgimine, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 24...210VAC/DC, kaabel 10 m - Schneider Electric - Induktiivsed lähedusandurid XS, pöörete jälgimine, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 24...210VAC/DC, kaabel 10 m - Schneider Electric - 0
XSAV01801L10 – Schneider Electric
Ainult taotlusel
Induktiivsed lähedusandurid XS, pöörete jälgimine, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 24...210VAC/DC, kaabel 10 m - Schneider Electric
SPETSIFIKATSIOONID
Main
Body type Fixed
cable length 10 m
Series name Application
sensor name XSA
Complementary
[sn] nominal sensing distance 10 mm
cable composition 2 x 0.34 mm²
Adjustable frequency range 6…150 cyc/mn
length [l] 81 mm
Product certifications CSA
UL
CCC
Product or component type Sensor
[us] rated supply voltage 24...210 V DC
24...240 V AC 50/60 Hz
maximum residual current 1.5 mA open state
maximum voltage drop <5.7 V (closed)
detection face Frontal
marking CE
Device application Rotation monitoring
Discrete output function 1 NC
Enclosure material Nickel plated brass
Detector flush mounting acceptance Flush mountable
Differential travel 3...15% of Fr
Material Metal
supply voltage limits 20…264 V AC/DC
switching frequency <= 100 Hz
Net weight 0.3 kg
switching capacity in ma 5...200 mA DC
5...350 mA AC
repeat accuracy 3% of Sr
Front material PPS
thread type M30 x 1.5
electrical connection Cable
output circuit type AC/DC
Operating zone 0…8 mm
Sensing range > 8...15 mm
Sensor type Inductive proximity sensor
Run-up delay at power-up 0 s without
Sensor design Cylindrical M30
Status led Output state: 1 LED (red)
Threaded length 67 mm
Wiring technique 2-wire
Size 81 mm
Type of output signal Discrete
Wire insulation material PvR
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…85 °C
ip degree of protection IP67 conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Inductive proximity sensors XS
ambient air temperature for operation -25…70 °C