XMPE12C2571C201 – Schneider Electric
Ainult taotlusel
Rõhuandurid XM, rõhuanduri lüliti, 12 baari G 1/2 femal - Schneider Electric
SPETSIFIKATSIOONID
Main
pressure actuator Diaphragm
Fluid connection type G 3/8 (female) conforming to ISO 228
3 x G 1/4 (female)
product specific application -
[ui] rated insulation voltage 500 V conforming to EN/IEC 60947-1
controlled fluid Air (0…70 °C)
Fresh water (0…70 °C)
Sea water (0…70 °C)
Pressure switch type of operation Regulation between 2 thresholds
pressure sensor name XMP
pressure rating 12 bar
pressure sensor type Electromechanical pressure sensor
Complementary
Control type ON/OFF knob
local display Without
Product certifications EAC
Adjustable range of switching point on falling pressure 0.3…10.3 bar
Adjustment range high setting 1.3…12 bar
Handle front plate colour 138 mm
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN/IEC 60947-1
cable entry 2 entries incorporating Pg 16 plastic cable gland, cable outer diameter: 12…15 mm conforming to NF C 68-300
Enclosure material PA impregnated with fibreglass
Contacts type and composition 3 NC snap action
Electrical shock protection class Class I conforming to IEC 60536
Sale per indivisible quantity 1
width (w) 57 mm
Destruction pressure 30 bar
Electrical circuit type Power circuit
setting Nut
Operating position Any position
terminal block type 6 terminals
depth 98 mm
mechanical durability 1000000 cycles
electrical durability 1000000 cycles 1.5 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases
500000 cycles 3 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases
600000 cycles 1.5 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 230 V AC 3 phases
700000 cycles 2.2 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases
repeat accuracy 3.5 %
Materials in contact with fluid Canvas covered nitrile
Chromated zinc alloy
electrical connection Screw-clamp terminals, clamping capacity: minimum : 2 x 4 mm²
Maximum operating rate 10 cyc/mn
Maximum resistance across terminals 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3
25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A
Possible differential maximum at high setting 8.4 bar
Possible differential minimum at high setting 1.7 bar
Possible differential minimum at low setting 1 bar
Shock resistance 50 gn conforming to IEC 60068-2-27
Scale type Adjustable differential
Type of decompression valve Straight valve instant connection
Terminals description iso n°1 (5-6)NC
(3-4)NC
(1-2)NC
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
ip degree of protection IP54 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Telemecanique Pressure sensors XM
ambient air temperature for operation -25…70 °C
standards EN/IEC 60947-4-1
CE
vibration resistance 3 gn conforming to IEC 60068-2-6 (f = 10…500 Hz)