XMLB070N2C11 – Schneider Electric
Ainult taotlusel
Rõhulüliti XMLB 70 baari reguleeritav skaala 2 lävendit 1 C/O - Schneider Electric
pressure actuator Piston
Fluid connection type G 1/4 (female) conforming to ISO 228
product specific application -
[ui] rated insulation voltage 300 V conforming to UL 508
500 V conforming to EN/IEC 60947-1
300 V conforming to CSA C22.2 No 14
controlled fluid Air (0…160 °C)
Corrosive fluid (0…160 °C)
Pressure switch type of operation Regulation between 2 thresholds
pressure rating 70 bar
pressure sensor type Electromechanical pressure sensor
Complementary
[in] rated current 3 A, B300, AC-15 (Ue = 120 V) conforming to EN/IEC 60947-5-1
1.5 A, B300, AC-15 (Ue = 240 V) conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.1 A, R300, DC-13 (Ue = 250 V) conforming to EN/IEC 60947-5-1
local display With
Product certifications UL
LROS (Lloyds register of shipping)
EAC
CSA
Adjustable range of switching point on falling pressure 2.3…61.2 bar
Auxiliary contacts operation Snap action
Handle front plate colour 113 mm
Product or component type Electromechanical pressure sensor
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN/IEC 60947-1
Adjustable range of switching point on rising pressure 7…70 bar
Class I conforming to NF C 20-030
width (w) 35 mm
Destruction pressure 320 bar
Electrical circuit type Control circuit
Net weight 0.745 kg
terminal block type 4 terminals
depth 75 mm
mechanical durability 6000000 cycles
repeat accuracy 2 %
Materials in contact with fluid FPM, FKM
316L stainless steel
PTFE
electrical connection 1 male connector EN 175301-803-A (ex DIN43650), 4 pins
Maximum operating rate 60 cyc/mn
Maximum resistance across terminals 25 mOhm conforming to IEC 255-7 category 3
25 mOhm conforming to NF C 93-050 method A
Maximum permissible accidental pressure 160 bar
Maximum permissible pressure - per cycle 90 bar
Possible differential maximum at high setting 50 bar
Possible differential minimum at high setting 8.8 bar (- 0.6 bar, + 0.8 bar)
Possible differential minimum at low setting 4.7 bar (- 0.4 bar, + 0.7 bar)
Shock resistance 50 gn conforming to IEC 60068-2-27
Scale type Adjustable differential
Short-circuit protection 10 A cartridge fuse, type gG (gl)
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
ip degree of protection IP65 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Telemecanique Pressure sensors XM
ambient air temperature for operation -25…70 °C
standards EN/IEC 60947-5-1
CSA C22.2 No 14
CE
UL 508
vibration resistance 4 gn conforming to IEC 60068-2-6 (f = 30…500 Hz)