RM35LV14MW - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - 0
RM35LV14MW - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - 1
RM35LV14MW - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - 2
RM35LV14MW - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric - 3
RM35LV14MW – Schneider Electric
Tellitav
Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC - Schneider Electric
SPETSIFIKATSIOONID
Default
Seeria Harmony RE/RM
Main
Relay monitored parameters Detection by discrete sensors
switching capacity in va 1250 VA
Relay type Level control relay
relay name RM35L
[ui] rated insulation voltage 250 V conforming to IEC 60664-1
Complementary
[un] rated nominal voltage 24...240 V AC/DC 50/60 Hz +/- 10 %
power consumption 1.5 W DC
cable capacity 10 nF for probe cable
maximum switching current 5 A AC/DC
Product certifications GOST
CSA
UL
GL
C-Tick
output contacts 1 C/O
Product or component type Level control relay
tightening torque 0.6…1 N.m conforming to IEC 60947-1
Connections - terminals Screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end
Screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end
Screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end
Screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end
minimum switching current 10 mA at 5 V DC
marking CE : EMC 89/336/EEC
CE : 73/23/EEC
reset time 1000 ms
4000 ms
Delay at power up 0.5 s
Contacts type and composition 2 C/O
safety reliability data B10d = 170000
MTTFd = 182.6 years
width (w) 35 mm
supply voltage limits 20.4…264 V AC/DC
Local signalling LED (yellow) for relay ON
LED (green) for power ON
LED (yellow) for timer ON
measurement error 0.5 %/°C with temperature variation
measurement accuracy +/- 10 % of the full scale value
+/- 20 % for the HS range
Operating position Any position without derating
Immunity to microbreaks 100 ms DC
90 ms AC
Mounting support 35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715
Maximum supply current for sensors 40 mA
mechanical durability 30000000 cycles
electrical durability 100000 cycles
repeat accuracy +/- 2 % for time delay
Housing material Self-extinguishing plastic
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
Maximum switching voltage 250 V AC/DC
sensitivity adjustment 5…100 %
Operating rate <= 360 operations/hour full load
operating voltage tolerance - 15 % + 10 % Un
Utilisation category AC-12 conforming to IEC 60947-5-1
AC-13 conforming to IEC 60947-5-1
AC-14 conforming to IEC 60947-5-1
AC-15 conforming to IEC 60947-5-1
DC-12 conforming to IEC 60947-5-1
DC-13 conforming to IEC 60947-5-1
Nominal output current 5 A
Time delay Adjustable 0.1...5 s, +/- 10 %
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
ip degree of protection IP20 (terminals) conforming to IEC 60529
IP30 (casing) conforming to IEC 60529
Range of product Harmony Control Relays
ambient air temperature for operation -20…50 °C
Immunity for industrial environments conforming to NF EN/IEC 61000-6-2
overvoltage category III conforming to IEC 60664-1
standards EN/IEC 60255-6
relative humidity 95 % at 55 °C conforming to IEC 60068-2-30
dielectric test voltage 2 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60255-5
2 kV, 1 min AC 50 Hz conforming to IEC 60664-1
insulation resistance > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60255-5
> 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60664-1
> 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60255-5
> 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60664-1
> 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60255-5
> 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60664-1
KKK ja hinna lisateave
Võta meiega ühendust
Baltelec
E–R 9:00–17:00
info@baltelec.ee
Vastame 2 tunni jooksul
  • Autentne Schneider Electric toode, sertifikaadid ja vastavusdokumendid saadaval.
  • Mahupõhine hinnastus – küsi pakkumist suuremate koguste jaoks (võimalik, et sätestame MOQ).
  • Tõhus ja kiire logistika Baltikumis ning Soomes; koostöö logistikapartneritega.
  • Tehniline tugi ja nõustamine valikul vastavalt Sinu rakendusele.
Hinnainfo: Küsi projektipakkumist. Hind sõltub kogusest, tarne- ja maksetingimustest.
KKK tootele RM35LV14MW - Schneider Electric
Hiljuti vaadatud
Harmony, modulaarne vedelikutaseme kontrollrelee, 5 A, 1 CO, 24...240 V AC/DC