NSYTBS191210H – Schneider Electric
Tellitav
SPETSIFIKATSIOONID
Main
Body type One piece moulded
category Industrial box
Range Thalassa
Internal height 175 mm
Internal width 105 mm
Product Name Thalassa TBS
Complementary
electrical insulation class Class II
cover fixing Plastic screws
Product certifications TÜV
Handle front plate colour 192 mm
Lock type Captive screw flat outside sealed area
Device composition 1 body
1 cover
4 cover screw
Quantity per set Set of 2
Device application Multi-purpose
glow wire resistance 650 °C conforming to IEC 60695-2-11
removable parts Cover by captive screws
Material ABS (acrylonitrile butadiene-styrene)
width (w) 121 mm
Colour Grey (RAL 7035)
Ik degree of protection IK07 conforming to IEC 62262
Net weight 0.43 kg
internal depth 100 mm
depth 105 mm
Enclosure mounting Wall mounted
Type of front cover High plain cover
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -15…40 °C
ip degree of protection IP66 conforming to NEMA 4.4X
standards IEC 62208
operating temperature -25…60 °C