C40F32D400 - Kaitselüliti, ComPacT NSX400F, 36kA/415VAC, 3P, MicroLogic 2.3 päästik 400A - Schneider Electric - Kaitselüliti, ComPacT NSX400F, 36kA/415VAC, 3P, MicroLogic 2.3 päästik 400A - Schneider Electric - 0
C40F32D400 – Schneider Electric
Laos
EAN: 3606482002586
Kaitselüliti, ComPacT NSX400F, 36kA/415VAC, 3P, MicroLogic 2.3 päästik 400A - Schneider Electric
Range New generation ComPacT
sectioning ability Yes conforming to EN/IEC 60947-2
job category Category A
name of the device NSX400F
type of product or equipment Circuit breaker
Product Name Next Generation ComPacT NSX
[ui] rated insulation voltage 800 V AC 50/60 Hz
trigger protection functions LSoI
circuit breaker installation mode Fixed
performance level F 36 kA 415 V CA
trigger name Micrologic 2.3
type of trigger Electronic
36 kA Icu at 380/415 V AC 50/60 Hz if conforming to CEI 60947-2
30 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to CEI 60947-2
25 kA Icu at 500 V AC 50/60 Hz conforming to CEI 60947-2
20 kA Icu at 525 V AC 50/60 Hz conforming to CEI 60947-2
10 kA Icu at 660/ 690 V AC 50/60 Hz if conforming to CEI 60947-2
20 kA at 600 V AC 50/60 Hz if conforming to UL 508
protected poles 3d
Complementary
"no" connection 45 mm
[in] rated operational current 400 A at 40 °C
[ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
application Distribution
[ics] rated service breaking capacity 40 kA at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
36 kA at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
30 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
25 kA at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
10 kA at 525 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
10 kA at 660/690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
short-time protection threshold setting range [isd] 1.5...10 x Ir
Handle front plate colour 255 mm
trigger caliber 400 A at 40 °C
[uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV
product weight 6,05 kg
tsd short time protection time delay setting Fixed
electrical life 12000 cycles at 440 V In/2
6000 cycles at 440 V In
6000 cycles at 690 V In/2
3000 cycles at 690 V In
setting the differential protection time delay δt Adjustable 9 positions
mechanical endurance 15000 cycle
width (w) 140 mm
for overload 105% Ir LED (red)
for overload 90% Ir LED (orange)
long time protection time delay setting range [tr] 400 s at 1.5 x Jump
16 s at 6 x Jump
11 s at 7.2 x Jump
setting range of the long-time protection threshold [ir] (thermal protection) 160…400 A
upstream connection Façade
downstream connection Façade
instantaneous protection threshold setting range [ii] (short-circuit protection) 4800 A
number of slots for electrical auxiliaries 6 slot(s)
mounting bracket back plate
depth (p) 110 mm
Network type THAT
differential protection Without
mounting position Horizontal et vertical
Flat on the back
power loss per pole 19.2W
tr long time protection time delay setting Fixed
instantaneous protection sensor setting ii (short circuit protection) Fixed
ir long time protection sensor setting (thermal protection) Adjustable 9 positions
order type Just a little bit
kind of protection L: for overload protection (long delay)
So: for short delay protection with fixed delay
I: for instantaneous protection against short-circuit
zsi logic selective latch area Without
Poles description 3P
Environment
degree of pollution 3 conforming to IEC 60664-1
ip degree of protection IP40 conforming to CEI 60529
operating altitude 0...2000 m without current reduction
2000 m...5000 m with current reduction
product certificates CCC
EAC
Marine
class of protection against electric shock Class II
operating ambient temperature -25…70 °C
overvoltage category Class II
standards EN/CEI 60947
relative humidity 0…95%
shock resistance ik IK07 conforming to IEC 62262
storage room temperature -50…85 °C