ABLS1A24021 - Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 24V 2,1 A, ühefaasiline, optimeeritud - Schneider Electric - Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 24V 2,1 A, ühefaasiline, optimeeritud - Schneider Electric - 0
ABLS1A24021 – Schneider Electric
Tellitav
Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 24V 2,1 A, ühefaasiline, optimeeritud - Schneider Electric
100...240 V AC 2 phases
Power supply output current 2.1 A
Power supply type Regulated switch mode
Variant option Optimized
Complementary
output coupling Parallel
Serial
Product certifications CE
CUL listed
CUL recognized
KC
NEC: class 2
Handle front plate colour 75 mm
maximum leakage current 1 mA 240 V AC
power factor 0.45 at 115 V AC
0.35 at 230 V AC
Product or component type Power supply
Current consumption < 1.1 A 115 V AC
< 0.65 A 230 V AC
inrush current 35.0 A at 115 V
75.0 A at 230 V
Connections - terminals Screw connection: 0.5...2.5 mm², (AWG 20...AWG 14) for input/output
Efficiency 86 % at 115 V AC
88 % at 230 V AC
Enclosure material Plastic
Electrical shock protection class Class I
nominal network frequency 50…60 Hz
output voltage 24 V DC
width (w) 30 mm
input voltage limits 85...264 V AC
line and load regulation < 0.5 % network 0 to 100 % load at 25 °C
< 1 % network full voltage range in line at 25 °C
Net weight 0.180 kg
holding time > 20 ms 100 V AC
> 100 ms 230 V AC
residual ripple < 75 mV
Double-profile DIN rail
depth 89.5 mm
Meantime between failure [mtbf] 2000000 h at 25 °C, full load conforming to SR 332
900000 h at 55 °C, 80 % load conforming to SR 332
power dissipation in w 7.5 W
Pollution degree 2
output voltage adjustment 24...28 V
Rated power in w 50 W
dielectric strength 3000 V AC with input to output
input protection type Integrated fuse (not interchangeable) 3.15 A
External protection (recommended) 20 A Curve C
External protection (recommended) 10 A Curve B
External protection (recommended) 6 A Curve C
Shock resistance 100 m/s² for 11 ms
Startup with capacitive loads 3000 µF
SELV conforming to IEC 60364-4-41
Turn-on time < 3 s
Environment
ip degree of protection IP20
operating altitude < 2000 m
Range of product Modicon Power Supply
-10…55 °C without derating mounting position A < 2000 m
55…70 °C with current derating of 3.33 % per °C mounting position A < 2000 m
Environmental characteristics 3M4 conforming to IEC 60721-3-3
standards EN 62368-1
EN/IEC 61204-3
EN 61000-6-1
EN 61000-6-2
UL 62368-1
CSA C22.2 No 62368-1
UL 508
CSA C22.2 No 107.1
EN/IEC 62368-1
electromagnetic emission Conducted emissions conforming to EN 61000-6-3
Radiated emissions conforming to EN 61000-6-4
vibration resistance 3 mm (f= 2…9 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
10 m/s² (f= 9…200 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
electromagnetic immunity Immunity to electrostatic discharge - test level: 6 kV (contact discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Immunity to electrostatic discharge - test level: 9 kV (air discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 10 V/m (80 MHz...2 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 5 V/m (2...2.7 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 3 V/m (2.7...6 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to fast transients - test level: 4 kV (on input-output) conforming to EN/IEC 61000-4-4
Surge immunity test - test level: 3 kV (between power supply and earth) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Surge immunity test - test level: 1.5 kV (between phases) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 10 V (0.15...80 MHz) conforming to EN/IEC 61000-4-6
Immunity to magnetic fields - test level: 30 A/m (50...60 Hz) conforming to EN/IEC 61000-4-8
Immunity to voltage dips conforming to EN/IEC 61000-4-11
Vastame 2 tunni jooksul
  • Originaal Schneider Electric toode, sertifikaadid ja vastavusdokumendid saadaval.
  • Projektihind – küsi pakkumist suuremate koguste jaoks (võimalik, et sätestame MOQ).
  • Tõhus ja kiire logistika Baltikumis ning Soomes; koostöö tunnustatud kulleritega.
  • Tehniline tugi ja nõustamine valikul vastavalt Sinu rakendusele.
Hinnainfo: Küsi eripakkumist. Hind sõltub kogusest, tarne- ja maksetingimustest.
KKK tootele ABLS1A24021 - Schneider Electric
Hiljuti vaadatud
Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 24V 2,1 A, ühefaasiline, optimeeritud