ABLP1A12085 - Reguleeritud toiteallikas, 100...240V AC, 12V 8,5A, ühefaasiline, paneelpaigaldusega - Schneider Electric - Reguleeritud toiteallikas, 100...240V AC, 12V 8,5A, ühefaasiline, paneelpaigaldusega - Schneider Electric - 0
ABLP1A12085 – Schneider Electric
Tellitav
Reguleeritud toiteallikas, 100...240V AC, 12V 8,5A, ühefaasiline, paneelpaigaldusega - Schneider Electric
Power supply output current 8.5 A
Power supply type Regulated switch mode
Variant option Panel mount
Complementary
output coupling Parallel
Serial
Product certifications CE
CULus
KC
Handle front plate colour 30 mm
maximum leakage current 1 mA 240 V AC
power factor 0.55 at 115 V AC
0.45 at 230 V AC
Product or component type Power supply
Current consumption < 2.3 A 115 V AC
< 1.5 A 230 V AC
inrush current 45 A at 115 V
85 A at 230 V
Connections - terminals Screw connection: 0.75...2.5 mm², (AWG 18...AWG 14) without wire end ferrule
Screw connection: 0.75...1.5 mm², (AWG 18...AWG 16) with wire end ferrule
Efficiency 88 % at 230 V AC
Enclosure material Aluminium
Electrical shock protection class Class I
nominal network frequency 50…60 Hz
output voltage 12 V DC
width (w) 97 mm
input voltage limits 90...264 V AC
line and load regulation < 0.5 % network 0 to 100 % load at 25 °C
< 1 % network full voltage range in line at 25 °C
Net weight 0.3 kg
holding time > 20 ms 115 V AC
> 40 ms 230 V AC
residual ripple < 120 mV
Double-profile DIN rail
panel mounting
depth 129 mm
Meantime between failure [mtbf] 700000 h at 25 °C, full load conforming to SR 332
power dissipation in w 21 W
Pollution degree 2
output voltage adjustment 10.8...13.2 V
Rated power in w 100 W
dielectric strength 3750 V AC with input to output
input protection type Integrated fuse (not interchangeable) 4 A
Shock resistance 100 m/s² for 11 ms
Startup with capacitive loads 4000 µF
SELV conforming to IEC 60364-4-41
Turn-on time < 500 ms
Environment
ip degree of protection IP10
operating altitude 5000 m
Range of product Modicon Power Supply
50…70 °C with current derating of 2 % per °C mounting position A, B, F, G < 2000 m
Environmental characteristics 3M4 conforming to IEC 60721-3-3
standards EN 62368-1
EN 61010-1
EN 61010-2-201
UL 62368-1
UL 61010-1
CSA C22.2 No 62368-1
CSA C22.2 No 61010-1
EN/IEC 62368-1
electromagnetic emission Conducted emissions conforming to EN 61000-6-3
Radiated emissions conforming to EN 61000-6-4
vibration resistance 3 mm (f= 2…9 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
10 m/s² (f= 9…200 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
electromagnetic immunity Immunity to electrostatic discharge - test level: 6 kV (contact discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Immunity to electrostatic discharge - test level: 9 kV (air discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 10 V/m (80 MHz...2 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 5 V/m (2...2.7 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 3 V/m (2.7...6 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to fast transients - test level: 4 kV (on input-output) conforming to EN/IEC 61000-4-4
Surge immunity test - test level: 3 kV (between power supply and earth) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Surge immunity test - test level: 1.5 kV (between phases) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Immunity to conducted RF disturbances - test level: 10 V (0.15...80 MHz) conforming to EN/IEC 61000-4-6
Immunity to magnetic fields - test level: 30 A/m (50...60 Hz) conforming to EN/IEC 61000-4-8
Immunity to voltage dips conforming to EN/IEC 61000-4-11
Vastame 2 tunni jooksul
  • Originaal Schneider Electric toode, sertifikaadid ja vastavusdokumendid saadaval.
  • Mahupõhine hinnastus – küsi pakkumist suuremate koguste jaoks (võimalik, et sätestame MOQ).
  • Kiire tarne Baltikumis ning Soomes; koostöö tunnustatud kulleritega.
  • Tehniline tugi ja ettepanekud sobivuse kohta vastavalt Sinu rakendusele.
Hinnainfo: Küsi eripakkumist. Hind sõltub kogusest, tarne- ja maksetingimustest.
KKK tootele ABLP1A12085 - Schneider Electric
Hiljuti vaadatud
Reguleeritud toiteallikas, 100...240V AC, 12V 8,5A, ühefaasiline, paneelpaigaldusega