XPSUAK12AP – Schneider Electric
Tellitav
SPETSIFIKATSIOONID
Main
Safety module application Monitoring antivalent contacts
For emergency stop, guard and light curtain monitoring
Monitoring of pressure-sensitive 4-wire protective devices
Safety module name XPSUAK
[ui] rated insulation voltage 250 V (pollution degree 2) conforming to EN/IEC 60947-1
input/output type Semiconductor pulsed diagnostic output 24 V DC, 20 mA Z1, not safety-related
Complementary
[ie] rated operational current 5 A AC-1 for normally open relay contact
3 A AC-15 for normally open relay contact
5 A DC-1 for normally open relay contact
3 A DC-13 for normally open relay contact
3 A AC-1 for normally closed relay contact
1 A AC-15 for normally closed relay contact
3 A DC-1 for normally closed relay contact
1 A DC-13 for normally closed relay contact
[ith] conventional thermal current 8 A
Product certifications TÜV
cULus
Handle front plate colour 100 mm
Product or component type Safety module
[uimp] rated impulse withstand voltage 4 kV overvoltage category II conforming to EN/IEC 60947-1
[us] rated supply voltage 24 V AC - 15...10 %
24 V DC - 20...20 %
Connections - terminals Removable screw terminal block, 0.2...2.5 mm² solid or flexible
Removable screw terminal block, 0.25...2.5 mm² flexible with ferrule single conductor
Removable screw terminal block, 0.2...1.5 mm² solid or flexible twin conductor
Removable screw terminal block, 2 x 0.25...1 mm² flexible with ferrule without cable end, with bezel
Removable screw terminal block, 2 x 0.5...1.5 mm² flexible with ferrule with cable end, with bezel
Associated fuse rating 10 A gG for NO relay output circuit conforming to IEC 60947-1
minimum output current 10 mA for relay output
Function of module Emergency stop button with 2 NC contacts
Guard monitoring with 1 or 2 limit switches
Monitoring 2 PNP sensors
Magnetic switch monitoring
Light curtain monitoring
RFID switch
Monitoring of electro-sensitive protection equipment (ESPE)
Sensing mat/edges
Proximity sensor monitoring
Monitoring 1 PNP + 1 NPN sensor
safety reliability data MTTFd > 30 years conforming to ISO 13849-1
Dcavg >= 99 % conforming to ISO 13849-1
PFHd = 1.13E-09 conforming to ISO 13849-1
HFT = 1 conforming to IEC 62061
PFHd = 1.13E-09 conforming to IEC 62061
SFF > 99% conforming to IEC 62061
HFT = 1 conforming to IEC 61508-1
PFHd = 1.13E-09 conforming to IEC 61508-1
SFF > 99% conforming to IEC 61508-1
Type = B conforming to IEC 61508-1
Control outputs 3 on/off configurable pulsed output
width (w) 22.5 mm
Electrical circuit type NC pair
PNP pair
Antivalent pair
OSSD pair
Net weight 0.200 kg
Mounting support 35 mm symmetrical DIN rail
depth 120 mm
minimum output voltage 12 V for relay output
Power consumption in va 5.0 VA 24 V AC 50/60 Hz
Power consumption in w 2.0 W 24 V DC
Maximum wire resistance 500 Ohm
Safety outputs 2 NO + 1 NC
Input compatibility Normally closed circuit conforming to ISO 14119
XC limit switch conforming to ISO 14119
Mechanical contact conforming to ISO 14119
Normally closed circuit conforming to ISO 13850
Antivalent pair conforming to ISO 14119
OSSD pair conforming to IEC 61496-1-2
3-wire proximity sensors PNP
input protection type Internal, electronic
Synchronisation time between inputs 0.5 s
2 s
4 s
Safety inputs 2 safety input 24 V DC 5 mA
Safety level Can reach PL e/category 4 for normally open relay contact conforming to ISO 13849-1
Can reach SILCL 3 for normally open relay contact conforming to IEC 62061
Can reach SIL 3 for normally open relay contact conforming to IEC 61508
Can reach PL c/category 1 for normally closed relay contact conforming to ISO 13849-1
Can reach SILCL 1 for normally closed relay contact conforming to IEC 62061
Can reach SIL 1 for normally closed relay contact conforming to IEC 61508
Type of start Automatic/manual/monitored
Environment
ip degree of protection IP20 (terminals) conforming to EN/IEC 60529
IP40 (housing) conforming to EN/IEC 60529
IP54 (mounting area) conforming to EN/IEC 60529
Range of product Harmony Safety Automation
ambient air temperature for operation -25…55 °C
standards IEC 60947-5-1
IEC 61508-1 functional safety standard
IEC 61508-2 functional safety standard
ISO 13849-1 functional safety standard
relative humidity 5…95 % non-condensing