XCSDMP5002 – Telemecanique
Laos
SPETSIFIKATSIOONID
Main
design Rectangular, standard
cable length 2 m
[ui] rated insulation voltage 100 V DC
approach directions 3 directions
component name XCSDMP
Complementary
[sa] assured operating distance 8 mm
[ue] rated operational voltage 24 V DC
cable composition 6 x 0.25 mm²
[ics] rated service breaking capacity 10 VA
Product certifications UL
CSA
[sar] trigger distance 20 mm
Handle front plate colour 88 mm
Product or component type Coded magnetic switch
[uimp] rated impulse withstand voltage 2.5 kV conforming to EN/IEC 60947-5-1
Contacts material Rhodium
Enclosure material Thermoplastic PBT
contact operation 1 NO staggered
Contacts type and composition 1 NC + 2 NO
Electrical shock protection class Class II conforming to EN/IEC 61140
Material Plastic
width (w) 25 mm
switching frequency 150 Hz
cable material PVC
Net weight 0.18 kg
switching capacity in ma 0.1...100 mA
depth 13 mm
electrical durability 1200000 cycles
electrical connection Pre-cabled
Maximum switching voltage 100 V DC
Maximum [ie] rated operational current 100 mA
Shock resistance 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Poles description 3
Resistance across terminals 10 Ohm
Size 88 x 25 x 13 mm
Short-circuit protection 500 mA external cartridge fuse type gG (gl)
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…85 °C
ip degree of protection IP66 conforming to IEC 60529
IP67 conforming to IEC 60529
Maximum sensitivity to magnetic fields 0.3 mT
Range of product Telemecanique Safety switches XCS
ambient air temperature for operation -25…85 °C
standards EN/ISO 12100
EN/IEC 60947-5-1
UL 508
ISO 14119
EN/IEC 60204-1
CSA C22.2 No 14
vibration resistance 10 gn (f= 10…150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
protective treatment TH
insulation resistance 1000 MOhm