A9F93440 - Minikaitselüliti (MCB), Acti9 iC60L, 4P, 40A, B-kõver, 15000A (IEC/EN 60898-1), 20kA (IEC/EN 60947-2) - Schneider Electric - Minikaitselüliti (MCB), Acti9 iC60L, 4P, 40A, B-kõver, 15000A (IEC/EN 60898-1), 20kA (IEC/EN 60947-2) - Schneider Electric - 0
A9F93440 – Schneider Electric
Laos
EAN: 3606480084041
Minikaitselüliti (MCB), Acti9 iC60L, 4P, 40A, B-kõver, 15000A (IEC/EN 60898-1), 20kA (IEC/EN 60947-2) - Schneider Electric
SPETSIFIKATSIOONID
Additional Information
curve B
Default
Seeria iC60
Main
Range Acti9
sectioning ability Yes conforming to EN 60898-1
Yes conforming to EN 60947-2
Yes conforming to IEC 60898-1
Yes conforming to IEC 60947-2
job category Category A conforming to EN 60947-2
Category A conforming to IEC 60947-2
name of the device iC60L
type of product or equipment miniature circuit breaker
Product Name Acti9 iC60
[ui] rated insulation voltage 500 V AC 50/60 Hz conforming to EN 60947-2
500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
number of poles protected 4
type of trigger Thermal-magnetic
Complementary
9 mm pitches 8
application Distribution
[ics] rated service breaking capacity 18 kA 50 % conforming to EN 60947-2 - 220...240 V AC 50/60 Hz
10 kA 50 % conforming to EN 60947-2 - 380...415 V AC 50/60 Hz
7.5 kA 50 % conforming to EN 60947-2 - 440 V AC 50/60 Hz
18 kA 50 % conforming to IEC 60947-2 - 220...240 V AC 50/60 Hz
10 kA 50 % conforming to IEC 60947- 2 - 380...415 V AC 50/60 Hz
7.5 kA 50 % conforming to IEC 60947-2 - 440 V AC 50/60 Hz
35 kA 50 % conforming to EN 60947-2 - 12...133 V AC 50/60 Hz
35 kA 50% conforming to IEC 60947-2 - 12...133 V AC 50/60 Hz
7500 A 50% conforming to EN 60898-1 - 400 V AC 50/60 Hz
7500 A 50% se conforming to IEC 60898-1 - 400 V AC 50/60 Hz
20 kA 100 % conforming to EN 60947-2 - 180...250 V DC
20 kA 100 % conforming to IEC 60947-2 - 180...250 V DC
Handle front plate colour 85 mm
tightening torque 3.5 Nm top or bottom
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN 60947-2
6 kV conforming to IEC 60947-2
compatibility of distributors, combs, busbars Up or down: yes
in rated operational current 40 A
limiting class 3 conforming to EN 60898-1
3 conforming to IEC 60898-1
product weight 0,5 kg
fully apparent cut Yes
mode d'installation Fixed
electrical life 10000 cycle
connection mode Single terminal (top or bottom) 1…35 mm² rigid
Single terminal (top or bottom) 1…25 mm² flexible
magnetic trigger 4 x In +/- 20 %
mechanical endurance 20000 cycle
width (w) 72 mm
network frequency 50/60 Hz
Colour Blanc
voltage indication Trigger signaling
wire stripping length 14mm for top or bottom connection
depth 78,5 mm
mounting bracket DIN rail
Network type CA
CC
differential protection separate block
order type Just a little bit
Poles description 4P
Environment
degree of pollution 3 conforming to EN 60947-2
3 conforming to IEC 60947-2
ip degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
IP20 conforming to EN 60529
operating altitude 0...2000 m
operating ambient temperature -35…70 °C
overvoltage category IV
standards EN 60947-2
EN 60898-1
CEI 60898-1
CEI 60947-2
relative humidity 95% at 55°C
storage room temperature -40…85 °C
tropicalization 2 conforming to IEC 60068-1
KKK ja hinna lisateave
Võta meiega ühendust
Baltelec
E–R 9:00–17:00
info@baltelec.ee
Vastame 2 tunni jooksul
  • Autentne Schneider Electric toode, vastavusdokumendid päringu alusel.
  • Projektihind – küsi pakkumist suuremate koguste jaoks (võimalik, et sätestame MOQ).
  • Kiire tarne Baltikumis ning Soomes; koostöö tunnustatud kulleritega.
  • Tehniline tugi ja ettepanekud sobivuse kohta vastavalt Sinu rakendusele.
Hind: Küsi eripakkumist. Hind sõltub kogusest, tarne- ja maksetingimustest.
KKK tootele A9F93440 - Schneider Electric
Hiljuti vaadatud
A9F93440 - Schneider Electric
Minikaitselüliti (MCB), Acti9 iC60L, 4P, 40A, B-kõver, 15000A (IEC/EN 60898-1), 20kA (IEC/EN 60947-2)