2CSF204003R3400 - FH204 AC-40/0,3 - ABB - FH204 AC-40/0,3 - ABB - 0
2CSF204003R3400 - FH204 AC-40/0,3 - ABB - FH204 AC-40/0,3 - ABB - 1
2CSF204003R3400 - FH204 AC-40/0,3 - ABB - FH204 AC-40/0,3 - ABB - 2
2CSF204003R3400 – ABB
Tellitav
FH204 AC-40/0,3 - ABB
SPETSIFIKATSIOONID
Additional Information
Data sheet, technical information 2CSC400030D0202
Eclass V11.0 : 27142201
Package level 1 depth / length 94 mm
Operating characteristic Instantaneous
Product net depth / length 85
mm
Rohs status Following EU Directive 2011/65/EU and Amendment 2015/863 July 22, 2019
Weee category 5. Small Equipment (No External Dimension More Than 50 cm)
Default
Seeria FH204
Main
Mounting type DIN rail
degree of protection IP2X
sensitivity to earth leakage 300 mA
Complementary
Accessories available No
Ambient air temperature Operation -5 ... +40 °C
Storage -40 ... +70 °C
Cn8 85363030
Declaration of conformity - ce 9AKK106713A5603
Package level 1 gross weight 0.415 kg
Product net weight 0.38
kg
[in] rated current 40 A
Package level 1 height 82 mm
Product net width 70
mm
[ics] rated service breaking capacity 1 kA
Country of origin Italy (IT)
Package level 1 units box 1 piece
Package level 1 width 80 mm
Package level 2 depth / length 240 mm
Package level 2 ean 8012542893417
Environmental information Refer to RoHS
Package level 2 gross weight 1230 g
Package level 2 height 85 mm
Package level 2 units box 3 piece
Instructions and manuals No document needed
Package level 2 width 96 mm
Position of neutral terminals Right
Minimum order quantity 1 piece
Options provided None
Object classification code F
Network type AC type
Package level 1 ean 8012542893400
Rated cross-section 4 - Multi-Wired 10...25 mm²
1 - Solid-Core 25...25 mm²
Product net height 69
Rated frequency (f) 50 Hz
Rated impulse withstand voltage (uimp) 4 kV
Rated insulation voltage (ui) 500 V
Rated voltage (ur) 230/400 V
Power loss at Rated Operating Conditions per Pole 3.2 W
Rated operational voltage 230 / 400 V AC