XESD2241 – Schneider Electric
Tellitav
SPETSIFIKATSIOONID
Default
Seeria Harmony XAC
Main
[ithe] thermal current under enclosure 20 A
contact block application Single speed
[ui] rated insulation voltage 300 V conforming to CSA
component name XESD
contact block type Double
Complementary
product compatibility XACB
Product or component type Contact block
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947-1
Connections - terminals Screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² with or without cable end
Screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with or without cable end
contact operation Snap action
Simultaneous
Contacts type and composition 3 NO + 1 NO
Electrical shock protection class Class II conforming to IEC 61140
rated operational power in w 3000 W AC-3 at 240 V
3000 W AC-4 at 400 V
Horizontal fixing centres 40 mm
Type of operator 2 spring return
Electrical circuit type Power circuit
Mounting of block Front mounting
Net weight 0.21 kg
rated power in hp 3 hp at 240 V
mechanical durability 1000000 cycles
electrical durability 1000000 cycles AC-3, 3000 W at 400 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A
1000000 cycles AC-4, 3000 W at 400 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A
700000 cycles AC-3, 3000 W at 240 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A
700000 cycles AC-4, 3000 W at 240 V, operating rate <10 cyc/mn, load factor = 0.4 conforming to IEC 60947-3 appendix A
Mechanical interlocking With mechanical interlocking
Operating force 32 N
Shock resistance 100 gn conforming to IEC 60068-2-27
Terminal identifier (13-14)NO
(11-12)NC
Poles description 3-pole
Terminals description iso n°2 (63-64)NO
(44-84)NO
(53-54)NO
B
Short-circuit protection 12 A fuse protection by cartridge fuse type aM
Terminals description iso n°1 B
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
Range of product Harmony XAC
ambient air temperature for operation -25…70 °C
standards IEC 60947-3
CSA C22.2 No 14
EN 60947-3
vibration resistance 15 gn (f= 10…500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6