ZENL1111 – Schneider Electric
EAN: 3389110115079
BaltElec ladu
Laost otsas
Tarnija ladu
Laos
Olemas, oodata 5-7 päeva pärast
SPETSIFIKATSIOONID
Default
Seeria Harmony XALD, XALK
Main
product range Harmony XAL
Harmony XAPS
name of the device ZENL
type of product or equipment contact pad
[ui] rated insulation voltage 600 V (pollution degree 3) conforming to EN/IEC 60947-1
destination of the product For XB5 Ø 22 mm control and signaling units
For XAPS control station
sale by indivisible quantity 5
Complementary
electrical composition code SR1 (quantity <= 3)
SR2 (quantity <= 2)
MR1 (quantity <= 2)
[ie] rated operational current 3 A at 240 V, AC-15, A600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
6 A at 120 V, AC-15, A600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.1 A at 600 V, DC-13, Q600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.27 A at 250 V, DC-13, Q600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.55 A at 125 V, DC-13, Q600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
1.2 A at 600 V, AC-15, A600 conforming to EN/IEC 60947-5-1
[ith] conventional thermal current 10 A conforming to EN/IEC 60947-5-1
contact description 1 "F"
assembly of the block Rear mounting
further information Mounting on the plate integrated into the housing
tightening torque 0.8...1.2 Nm conforming to EN 60947-1
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN/IEC 60947-1
operating torque 0.05 Nm electrical state changed by "F"
product weight 0,015 kg
actuation stroke 2.6 mm (electrical state modified by "F")
4.3 mm (total stroke)
electrical life 1000000 cycles, AC-15, 2 A at 230 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, AC-15, 3 A at 120 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, AC-15, 4 A at 24 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, DC-13, 0.2 A at 110 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
1000000 cycles, DC-13, 0.5 A at 24 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0, 5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
connection mode Screw clamp terminals, <= 2 x 1.5mm² with cable end conforming to EN/IEC 60947-1
Screw clamp terminals, >= 1 x 0.22 mm² without cable end conforming to EN/IEC 60947-1
contact operation Slow-action
contact material Silver alloy (Ag/Ni)
mechanical endurance 10000000 cycle
electrical reliability Λ < 10exp(-6) at 5 V and 1 mA in healthy environment conforming to EN/IEC 60947-5-4
Λ < 10exp(-8) at 17 V and 5 mA conforming to EN/IEC 60947-5- 4
actuation force 2.3 N electrical state modified by "F"
screw head shape Transversal compatible with Phillips n° 1 screwdriver
Transversal compatible with pozidriv n°1 screwdriver
Perforated compatible with flat Ø 4 mm screwdriver
Perforated compatible with flat Ø 5.5 mm screwdriver
positive aperture Without
maximum resistance between terminals 25 MΩ
short circuit protection 10 A cartridge fuse type gG conforming to EN/IEC 60947-5-1
construction options For assembly by the customer
Environment
ip degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
operating ambient temperature -40…70 °C
standards EN/CEI 60947-5-1
CSA C22.2 No 14
EN/CEI 60947-1
UL 508
EN/CEI 60947-5-5
JIS C8201-5-1
JIS C8201-1
storage room temperature -40…70 °C