XMLBM02T2S12 – Schneider Electric
Ainult taotlusel
Vaakumlüliti XMLB 1 baar reguleeritav skaala 2 lävendit 1 C/O - Schneider Electric
pressure actuator Diaphragm
Fluid connection type G 1/4 (female) conforming to ISO 228
product specific application -
[ui] rated insulation voltage 300 V conforming to UL 508
500 V conforming to EN/IEC 60947-1
300 V conforming to CSA C22.2 No 14
controlled fluid Air (0…160 °C)
Corrosive fluid (0…160 °C)
Fresh water (0…160 °C)
Hydraulic oil (0…160 °C)
Complementary
[in] rated current 3 A, B300, AC-15 (Ue = 120 V) conforming to EN/IEC 60947-5-1
1.5 A, B300, AC-15 (Ue = 240 V) conforming to EN/IEC 60947-5-1
0.1 A, R300, DC-13 (Ue = 250 V) conforming to EN/IEC 60947-5-1
local display With
Product certifications EAC
CCC
UL
BV
CSA
Auxiliary contacts operation Snap action
Handle front plate colour 158 mm
Product or component type Electromechanical pressure sensor
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN/IEC 60947-1
Adjustable range of switching point on rising pressure -0.87…-0.01 bar
awg gauge AWG 20...AWG 14
cable entry Cable gland 7…13 mm
Class I conforming to NF C 20-030
width (w) 55 mm
Destruction pressure 18 bar
Electrical circuit type Control circuit
Net weight 1.015 kg
terminal block type 4 terminals
depth 77.5 mm
mechanical durability 3000000 cycles
repeat accuracy 2 %
Materials in contact with fluid PTFE
316L stainless steel
electrical connection Screw-clamps terminals, 1 x 0.5...2 x 2.5 mm²
Maximum operating rate 120 cyc/mn
Maximum resistance across terminals 25 mOhm conforming to IEC 255-7 category 3
25 mOhm conforming to NF C 93-050 method A
Maximum permissible accidental pressure 9 bar
Maximum permissible pressure - per cycle 5 bar
Possible differential maximum at high setting 0.8 bar
Possible differential minimum at high setting 0.13 bar (+/- 0.02 bar)
Possible differential minimum at low setting 0.13 bar (+/- 0.02 bar)
Shock resistance 50 gn conforming to IEC 60068-2-27
Scale type Adjustable differential
Short-circuit protection 10 A cartridge fuse, type gG (gl)
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
ip degree of protection IP66 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Telemecanique Pressure sensors XM
ambient air temperature for operation -25…70 °C
standards EN/IEC 60947-5-1
CSA C22.2 No 14
CE
UL 508
vibration resistance 4 gn conforming to IEC 60068-2-6 (f = 30…500 Hz)