XMPA12B2131C064 - Rõhuandurid XM, rõhuanduri lüliti, 12 bar, G 1/4 femal - Schneider Electric - Rõhuandurid XM, rõhuanduri lüliti, 12 bar, G 1/4 femal - Schneider Electric - 0
XMPA12B2131C064 – Schneider Electric
Ainult taotlusel
Rõhuandurid XM, rõhuanduri lüliti, 12 bar, G 1/4 femal - Schneider Electric
SPETSIFIKATSIOONID
Main
pressure actuator Diaphragm
Fluid connection type G 1/4 (female) conforming to ISO 228
product specific application Bulk packaging
[ui] rated insulation voltage 500 V conforming to EN/IEC 60947-1
controlled fluid Air (0…70 °C)
Fresh water (0…70 °C)
Sea water (0…70 °C)
Pressure switch type of operation Regulation between 2 thresholds
pressure sensor name XMP
pressure rating 12 bar
pressure sensor type Electromechanical pressure sensor
Complementary
Control type Without
local display Without
Product certifications EAC
Adjustable range of switching point on falling pressure 0.3…10.3 bar
Adjustment range high setting 1.3…12 bar
Handle front plate colour 106 mm
[uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN/IEC 60947-1
cable entry 2 entries tapped for Pg 13.5 cable gland conforming to NF C 68-300
Enclosure material PA impregnated with fibreglass
Contacts type and composition 2 NC snap action
Electrical shock protection class Class I conforming to IEC 60536
Sale per indivisible quantity 10
width (w) 57 mm
Destruction pressure 30 bar
Electrical circuit type Power circuit
Net weight 0.43 kg
setting Nut
Operating position Any position
terminal block type 4 terminals
depth 98 mm
mechanical durability 1000000 cycles
electrical durability 1000000 cycles 1.5 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases
500000 cycles 3 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases
600000 cycles 1.5 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 230 V AC 3 phases
700000 cycles 2.2 kW, operating rate <10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases
repeat accuracy 3.5 %
Materials in contact with fluid Chromated zinc alloy
Canvas covered nitrile
electrical connection Screw-clamp terminals, clamping capacity: minimum : 2 x 4 mm²
Maximum operating rate 10 cyc/mn
Maximum resistance across terminals 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3
25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A
Possible differential maximum at high setting 8.4 bar
Possible differential minimum at high setting 1.7 bar
Possible differential minimum at low setting 1 bar
Shock resistance 50 gn conforming to IEC 60068-2-27
Scale type Adjustable differential
Type of decompression valve Without
Terminals description iso n°1 (3-4)NC
(1-2)NC
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…70 °C
ip degree of protection IP54 conforming to EN/IEC 60529
Range of product Telemecanique Pressure sensors XM
ambient air temperature for operation -25…70 °C
standards EN/IEC 60947-4-1
CE
vibration resistance 3 gn conforming to IEC 60068-2-6 (f = 10…500 Hz)
KKK ja hinna lisateave
Võta meiega ühendust
Baltelec
E–R 9:00–17:00
info@baltelec.ee
Vastame 2 tunni jooksul
  • Autentne Schneider Electric toode, sertifikaadid ja vastavusdokumendid saadaval.
  • Mahupõhine hinnastus – küsi pakkumist suuremate koguste jaoks (võimalik, et sätestame MOQ).
  • Kiire tarne Baltikumis ning Soomes; koostöö tunnustatud kulleritega.
  • Tehniline tugi ja nõustamine valikul vastavalt Sinu rakendusele.
Hinnainfo: Küsi projektipakkumist. Hind sõltub kogusest, tarne- ja maksetingimustest.
KKK tootele XMPA12B2131C064 - Schneider Electric
Hiljuti vaadatud
Rõhuandurid XM, rõhuanduri lüliti, 12 bar, G 1/4 femal