XS7G12MA230L1 - Induktiivsed lähedusandurid XS, induktiivne andur XS7 12x40x26, plast, Sn2mm, 24...240VAC/DC, kaabel 5 m - Schneider Electric - Induktiivsed lähedusandurid XS, induktiivne andur XS7 12x40x26, plast, Sn2mm, 24...240VAC/DC, kaabel 5 m - Schneider Electric - 0
XS7G12MA230L1 – Schneider Electric
Ainult taotlusel
Induktiivsed lähedusandurid XS, induktiivne andur XS7 12x40x26, plast, Sn2mm, 24...240VAC/DC, kaabel 5 m - Schneider Electric
SPETSIFIKATSIOONID
Main
Body type Fixed
product specific application -
cable length 5 m
Series name General purpose
sensor name XS7
Complementary
[sn] nominal sensing distance 2 mm
cable composition 2 x 0.34 mm²
Product certifications CCC
UL
CSA
Handle front plate colour 40 mm
[us] rated supply voltage 24...210 V DC
24...240 V AC 50/60 Hz
maximum residual current 0.8 mA open state 24 V
1.5 mA open state 120 V
maximum voltage drop <5.5 V (closed)
detection face Lateral
marking CE
Discrete output function 1 NO
Enclosure material Plastic
Detector flush mounting acceptance Flush mountable
Differential travel 3...20% of Sr
Material Plastic
width (w) 12 mm
supply voltage limits 20…264 V AC/DC
switching frequency <= 25 Hz AC
<= 250 Hz DC
Net weight 0.22 kg
Maximum delay first up 40 ms
Maximum delay recovery 2 ms
switching capacity in ma 5...200 mA
depth 26 mm
Maximum delay response 1 ms
repeat accuracy <= 10% of Sr
Front material Plastic
electrical connection Cable
output circuit type AC/DC
Operating zone 0…1.6 mm
Sensor type Inductive proximity sensor
Shock resistance 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Sensor design Form 12 x 40 x 26
Status led Output state: 1 LED (yellow)
Wiring technique 2-wire
Size 26 mm
Type of output signal Discrete
Wire insulation material PVC
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…85 °C
ip degree of protection IP67 conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Inductive proximity sensors XS
ambient air temperature for operation -25…70 °C
vibration resistance 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10…55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6