XXT18A3M12 – Telemecanique
Tellitav
SPETSIFIKATSIOONID
Main
[sd] sensing range 0…0.6 m
Series name General purpose
sensor name XXT
detection system Thru beam (need a receiver)
Complementary
[sa] assured operating distance 0…0.6 m
[sn] nominal sensing distance 0.6 m
Product certifications UL
Handle front plate colour 18 mm
[us] rated supply voltage 12...24 V DC with reverse polarity protection
Beam angle 6 °
Current consumption 40 mA
marking CE
Enclosure material ULTEM
transmission frequency 300 kHz
Material Plastic
width (w) 18 mm
supply voltage limits 10…28 V DC
Net weight 0.033 kg
depth 65 mm
repeat accuracy 1.27 %
Front material Silicone
thread type M18 x 1
electrical connection Male connector M12 4 pins
Minimum size of detected object Cylinder diameter 38 mm at 0.6 m
Sensor type Ultrasonic sensor transmitter
Resistance to electrostatic discharge 8 kV level 4 conforming to IEC 61000-4-2
Shock resistance 30 gn in all 3 axes for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Sensor design Cylindrical M18
Resistance to electromagnetic fields 10 V/m level 3 conforming to IEC 61000-4-3
Threaded length 51 mm
Wiring technique 2-wire
Environment
Ambient air temp for storage/transportation -40…80 °C
ip degree of protection IP67 conforming to IEC 60529
Range of product Telemecanique Ultrasonic sensors XX
ambient air temperature for operation 0…60 °C
standards IEC 60947-5-2
vibration resistance +/-1 mm conforming to IEC 60068-2-6 (f = 10…55 Hz)
resistance to fast transients 1 kV level 3 conforming to IEC 61000-4-4