ABLM1A12010 - Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 12 V 1 A, ühefaasiline, modulaarne - Schneider Electric - Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 12 V 1 A, ühefaasiline, modulaarne - Schneider Electric - 0
ABLM1A12010 – Schneider Electric
Tellitav
Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 12 V 1 A, ühefaasiline, modulaarne - Schneider Electric
SPETSIFIKATSIOONID
Main
Nominal input voltage 100...240 V AC single phase
100...240 V AC 2 phases
Power supply output current 1 A
Power supply type Regulated switch mode
Variant option Modular
Complementary
output coupling Serial
Product certifications CE
CUL listed
CUL recognized
RCM
CB Scheme
EAC
KC
NEC: class 2
Handle front plate colour 91 mm
maximum leakage current 0.25 mA 240 V AC
power factor 0.51 at 115 V AC
0.40 at 230 V AC
Product or component type Power supply
Current consumption < 0.4 A 115 V AC
< 0.25 A 230 V AC
inrush current 15 A at 115 V
30 A at 230 V
Screw connection: 0.5...1 mm², (AWG 20...AWG 18) with wire end ferrule for input/output
Efficiency 80 % at 115 V AC
80 % at 230 V AC
Enclosure material Plastic
Electrical shock protection class Class II without PE connection
nominal network frequency 50…60 Hz
output voltage 12 V DC
width (w) 18 mm
input voltage limits 90...264 V AC
line and load regulation < 0.5 % network in line
< 1 % network 0 to 100 % load
Net weight 0.101 kg
holding time > 10 ms 115 V AC
> 60 ms 230 V AC
residual ripple < 100 mV
Mounting support Top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715
Top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715
Double-profile DIN rail
panel mounting
depth 55.6 mm
Meantime between failure [mtbf] 3000000 h at 25 °C, full load
1000000 h at 55 °C, 80 % load
power dissipation in w 3 W
Network system compatibility TN
TT
IT
Pollution degree 2
Rated power in w 12 W
dielectric strength 3000 V AC input/output
output protection type Against overload and short-circuits, protection technology: automatic reset
Against over temperature, protection technology: manual reset
Against overvoltage, protection technology: manual reset
input protection type Integrated fuse (not interchangeable) 3.15 A
External protection (recommended) 20 A Curve B
External protection (recommended) 20 A Curve C
External protection (recommended) 2 A Curve B
External protection (recommended) 2 A Curve C
Shock resistance 100 m/s² for 11 ms
Startup with capacitive loads 3000 µF
Status led 1 LED (green) output voltage
Supply SELV conforming to EN/IEC 60950-1
SELV conforming to EN/IEC 60204-1
SELV conforming to IEC 60364-4-41
Turn-on time < 2 s
Environment
ip degree of protection IP20
operating altitude < 2000 m overvoltage category III
2000 m...5000 m overvoltage category II
Range of product Modicon Power Supply
55…70 °C with current derating of 2.67 % per °C mounting position A < 2000 m
standards EN 62368-1
EN/IEC 61010-1
EN 61010-2-201
EN/IEC 61204-3
EN 61000-6-1
UL 62368-1
UL 61010-1
CSA C22.2 No 62368-1
CSA C22.2 No 61010-1
electromagnetic emission Conducted emissions conforming to EN 61000-6-3
Radiated emissions conforming to EN 61000-6-4
vibration resistance 3 mm (f= 2…9 Hz) conforming to IEC 60721-3-3
10 m/s² (f= 9…200 Hz) conforming to IEC 60721-3-3
electromagnetic immunity Immunity to electrostatic discharge - test level: 6 kV (contact discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Immunity to electrostatic discharge - test level: 9 kV (air discharge) conforming to EN/IEC 61000-4-2
Electromagnetic field immunity test - test level: 10 V/m (80 MHz...2 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Electromagnetic field immunity test - test level: 5 V/m (2...2.7 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Electromagnetic field immunity test - test level: 3 V/m (2.7...6 GHz) conforming to EN/IEC 61000-4-3
Immunity to fast transients - test level: 4 kV (on input-output) conforming to EN/IEC 61000-4-4
Surge immunity test - test level: 3 kV (between power supply and earth) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Surge immunity test - test level: 1.5 kV (between phases) conforming to EN/IEC 61000-4-5
Immunity to magnetic fields - test level: 30 A/m (50...60 Hz) conforming to EN/IEC 61000-4-8
Immunity to voltage dips - test level: 100 % (1 cycle) conforming to EN/IEC 61000-4-11
Immunity to voltage dips - test level: 60 % (10 cycles) conforming to EN/IEC 61000-4-11
Immunity to voltage dips - test level: 30 % (25 cycles) conforming to EN/IEC 61000-4-11
Disturbing field emission conforming to EN 55016-2-3
Limits for harmonic current emissions conforming to EN 61000-3-2
Conducted disturbance emission conforming to EN 55016-1-2
Conducted disturbance emission conforming to EN 55016-2-1
  • Mahupõhine hinnastus – küsi pakkumist suuremate koguste jaoks (võimalik, et sätestame MOQ).
  • Kiire tarne Baltikumis ning Soomes; koostöö tunnustatud kulleritega.
  • Tehniline tugi ja ettepanekud sobivuse kohta vastavalt Sinu rakendusele.
Hinnainfo: Küsi projektipakkumist. Hind sõltub kogusest, tarne- ja maksetingimustest.
KKK tootele ABLM1A12010 - Schneider Electric
Hiljuti vaadatud
Reguleeritud toiteallikas, 100240V AC, 12 V 1 A, ühefaasiline, modulaarne